Flat Preloader Icon

Градоначелник Стеван Бакић отворио 11. „Завичајне дане”

Свечаном академијом вечерас су у Великој већници Градске куће отворени 11. „Завичајни дани“. Ову, сада већ традиционалну манифестацију свечано је отворио градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, истакао да му је изузетна част што је у прилици да у име суботичке локалне самоуправе и у своје име званично отвори манифестацију усмерену на очување и неговање обичаја и традиције припадника српског народа који су из других крајева дошли у Суботицу и овде изградили свој нови дом.

„Изузетна ми је част што сам вечерас овде са вама, јер свако окупљање мога народа за мене представља један посебан осећај.Улазимо у другу деценију трајања ове за нас врло значајне манифестације коју Савез српских удружења организује трудећи се да програм из године у годину буде све садржајнији. На тај начин се, као што знате, успоставља континуитет оваквих сусрета и дружења који у великој мери доприносе представљању и неговању културе и правих вредности не само српског, него и свих других народа и националних заједница који живе у вишенационалној средини као што је Суботица”, нагласио је Стеван Бакић.

Према његовим речима у дело је преточена идеја да се успомене, прошлост и обележја завичаја отргну од заборава и да се истовремено, афирмише неговање различитости и толеранције.

„Велико је задовољство што смо Савезу српских удружења на том путу били партнер. Богата културна материјална и нематеријална баштина много пута је била на удару са свих страна, и данас желе да је присвоје они који никада нису имали сопствену. Сведоци смо тих покушаја на Косову и Метохији, али одолећемо у свим настојањима да сачувамо културу, обичаје и традицију како наших људи у јужној српској покрајини, као што су је сачували они који су на ове просторе долазили почетком деведесетих година прошлог века из ратом захваћених подручја бивше Југославије, као и наши сународници који су остали на својим огњиштима у државама из региона”, истакао је Стеван Бакић.

Навео је да суботичка локална самоуправа пружа подршку свим удружењима у Суботици која својим активностима желе да очувају традицију, обичаје и културу свог завичаја, јачају везе са родним крајем, али идају што је могуће већи допринос развоју и афирмацији Суботице, као и да Град Суботица подржава и сва друга удружења и институције у Суботици који настоје да негују традицију и културу сећања и промовишу различитости и толеранције, по којима је Суботица, као вишенационална средина, препознатљива и ван граница наше земље.

„Искористио бих ову прилику да подсетим да сарадња наше државе и братске Републике Српске никада није била боља, квалитенија и конкретнија него данас захваљујући, пре свега, председнику Србије Александру Вучићу, као и председнику Републике Српске Милораду Додику, као и владама Републике Србије и Републике Српске које негују односе на највишем, партнерском нивоу“, подвукао је Стеван Бакић.

И како је рекао мој велики пријатељ Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, а то је изузетно битно у данашње време када су и Република Србија и Република Српска изложене невиђеним притисцима као и председници Александар Вучић и Милорад Додик, „кидишу нам на Србију, кидишу нам на Српску“, рекао је Стеван Бакић.

„Покушавају дефинитивно да нам отму оно што су окупирали тренутно, а то је наше Косово и Метохија. Криве нас за све и свашта, криви смо што се каже што смо живи. И наставили су оно што су радили у Првом и у Другом светском рату и надам се драгом Богу да ће тако и да прођу као што су прошли у Првом и Другом светском рату, ове белосветске битанге које покушавају да на сваки могући начин понизе један од најбољих народа који живи на кугли земаљској, а то је српски народ. Ово сам морао да изговорим зато што је то истина, а не зато што сам субјективан али има она наша народна „Можеш како хоћеш, а не докле хоћеш“, заигаће мечка и пред њиховим вратима за све оно што су урадили српском народу“, нагласио је Стеван Бакић.

Рекао је и да је ово, такође, и прилика да нагласи да је изузетно важно да наши људи и са једне и са друге стране Дрине и даље интензивно сарађују.

„И овде морам такође да нагласим да је од фебруара 2021. године Град Суботица интензивирао сарадњу са Републиком Српском и свим њеним институцијама, а ту сам имао огромну подршку и помоћ Млађена Цицовића. Он ми је много помогао у настојањима да се примакнемо том нивоу сарадње какав има врх наше две братске државе и овом приликом велико хвала Млађену Цицовићу“, подсетио је Стеван Бакић.

„Завичајни дани“, нагласио је Стеван Бакић, и ове године, нису само фолклорна и уметничка манифестација. Овакву манифестацију би требао да има сваки град у Србији, Црној Гори и Републици Српској, јер је завичај место одакле потичемо и одакле носимо нашу културу, духовност, светосавље, Видовдан… Све то је обједињено под једним кровом који се зове завичај.

„Наша жеља и намера је да истрајемо као чувари српске културе и традиције и останемо верни чувари светосавља и православног завета.  Кућа може да се изгуби и нестане усред сеоба, миграција и ратова, али ви када негде кренете из ње са собом носите сећање, емоције и та кућа у вама увек постоји. Ови ‘Завичајни дани’ постоје да одрже ту кућу у нама која се зове стари завичај“, рекао је Стеван Бакић.

Он је нагласио и да је Суботица, као ретко који град, стециште свих српских традиција и све пуноће и богаства српске културе.

„На то смо посебно поносни. Суботица је на светској мапи препознатљива по гостопримству, толеранцији, поштовању и уважавању различитости и опредељењу за заједништво, врлинама које су дубоко уткане у свест свих становника нашег града. „Завичајни дани“, који се одликују најлепшим вредностима које са собом носи традиција и народно стваралаштво, из године у годину прерастају у фестивал који обогаћује фестивалску понуду Суботице и значајно доприноси афирмацији нашег града и наше земље“, казао је Стеван Бакић.

На крају, желим да вам поручим да ваша мисија мора бити да, пре свега, подржите наше младе нараштаје у очувању српског идентитета и да својим примером будемо управо та звезда водиља која ће нас водити светосавским стазама, рекао је Стеван Бакић.

„Традиција и обичаји, ово је јако битно да знамо, у животу једног народа, поред језика и религије, најпресудније утичу на стварање и очување етничког идентитета те заједнице и у то име, са великим задовољством једанаесте „Завичајне дане“ званично проглашавам отвореним“, рекао је Стеван Бакић.

Присутнима се на свечаном отварању 11. „Завичајних дана“обратио и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.

„Овакви сусрети на најбољи начин чувају нашу културу, традицију и показују како и на који начин треба држати везу са својим завичајем, како тај свој завичај промовисати у срединама у којима сте се трајно определили да живите и како у тим срединама да дате пун допринос. Свима нама најважнији су послови који су везани за очување нашег идентитета, традиције, обичаја, српског језика, наше ћирилице и наше вере православне, јер само такви ћемо сигурно онда знати на најбољи начин да дефинишемо и све оно што је економски развој и бољитак и наше Републике Српске и наше Србије“, нагласио је Млађен Цицовић.

Да би то све радили, рекао је Млађен Цицовић, посебно је важно да разумемо да само јединствени и сабрани, само заједно сви можемо на најбољи начин допринети нашем опстанку у тренутку кад су и Република Српска и Србија изложене великим притисцима и искушењима кад морамо дати праве одговоре.

„Имали смо срећу да су два руководства Републике Српске и Републике Србије на челу са председницима Милорадом Додиком и Александром Вучићем на време препознали сва ова искушења и све ове изазове и на време су предузели све што је било неопходно да радимо на очувању нашег идентитета, културе и традиције, просто на нашем опстанку на овом простору“, додао је Млађен Цицовић.

У име Савеза српских удружења Севернобачког округа Мирослав Каран поздравио је присутне и нагласио да су „Завичајни дани“ манифестација којом се кроз различит програм жели приказати све оно понето из свог завичаја у Суботицу.

„Нисмо могли да понесемо ништа друго до нашу културу, историју, традицију, наш језик и трудимо се да кроз ову нашу манифестацију Суботици поклонимо тај део културе, јер је она као што сви знамо мултикултуралан град. Наш програм се заснива на очувању и неговању породице, нашег српског језика, културе, традиције, музике. Не можемо да будем оно што нисмо зато је и програм у склопу тога“, истакао је Мирослав Каран.

Повеља која се додељује за изузетан допринос развоју српске културе ове године припала је шефу Представнштва Републике Српске у Србији Млађену Цицовићу, а плакете Татјани Вукша Мандић и Драгани Ћупурдији.

Вече је почело извођењем химне „Боже правде” хора Свети Роман Мелод, а у пригодном културно-уметничком делу програма наступиле су младе уметница Маша Миловановић из Београда и Сања Ивановић из Крушевца. Вече је увеличао и писац и рецитатор Ратомир Рале Дамјановић.

Previous Чарли одушевио многобројну суботичку публику

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER